Με αφορμή την ανακοίνωση τω ονομάτων των συντονιστών και υπεύθυνων τομέων της ΝΔ, το Μαξίμου εξέδωσε ανακοίνωση λέγοντας πως: «Καλωσορίζουμε την σκιώδη Κυβέρνηση της ΝΔ», σχολιάζοντας με αυτό τον τρόπο την επιλογή των ονομάτων για τις συγκεκριμένες θέσεις.

Η ανακοίνωση του Μαξίμου:

«Καλωσορίζουμε την σκιώδη Κυβέρνηση της ΝΔ. Μας είναι, όμως, ήδη γνωστή. Αποτελείται από όλο το παλαιό πολιτικό προσωπικό του κ. Σαμαρά, του κ. Μ. Βορίδη συμπεριλαμβανομένου.

Ο κ. Μητσοτάκης ξεκίνησε να υλοποιεί το σύνθημά του «ΝΔ από την αρχή». Η ίδια αρχή, λοιπόν, ίδιο και το τέλος».

Συντονιστές των Ομάδων Διαρκούς Επιτροπής της ΝΔ:

  • Χρήστος Σταϊκούρας (ΟΔΕ Οικονομικών Υποθέσεων)
  • Ντόρα Μπακογιάννη (ΟΔΕ Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών)
  • Μάκης Βορίδης (ΟΔΕ Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και
  • Δικαιοσύνης)
  • Όλγα Κεφαλογιάννη (ΟΔΕ Παραγωγής και Εμπορίου)
  • Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΟΔΕ Κοινωνικών Υποθέσεων)
  • Θεόδωρος Φορτσάκης (ΟΔΕ Μορφωτικών Υποθέσεων)

Υπεύθυνοι των Τομέων Κοινοβουλευτικού Έργου:

  • Χρίστος Δήμας (Τομέας Δημοσιονομικής Πολιτικής Γ.Λ.Κ.)
  • Απόστολος Βεσυρόπουλος (Τομέας Φορολογικής Πολιτικής)
  • Φωτεινή Αραμπατζή (Τομέας Τουρισμού)
  • Αθανάσιος Δαβάκης (Τομέας Εθνικής Άμυνας)
  • Γιάννης Κεφαλογιάννης (Τομέας Εξωτερικών)
  • Σταύρος Καλαφάτης (Τομέας Ευρωπαϊκών Υποθέσεων)
  • Αναστάσιος Δημοσχάκης (Τομέας Απόδημου Ελληνισμού)
  • Χαράλαμπος Αθανασίου (Τομέας Εσωτερικών)
  • Γιώργος Γεωργαντάς (Τομέας Διοικητικής Μεταρρύθμισης και
  • Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης)
  • Δημήτρης Κυριαζίδης (Τομέας Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη)
  • Κωνσταντίνος Τζαβάρας (Τομέας Δικαιοσύνης Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων)
  • Άννα – Μισέλ Ασημακοπούλου (Τομέας Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας)
  • Κώστας Καραμανλής (Τομέας Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων)
  • Σίμος Κεδίκογλου (Τομέας Ναυτιλίας και Αιγαίου)
  • Γιώργος Κασαπίδης (Τομέας Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων)
  • Κώστας Σκρέκας (Τομέας Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής)
  • Θεόδωρος Καράογλου (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης)
  • Βασίλης Οικονόμου (Τομέας Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας)
  • Χρήστος Κέλλας (Τομέας Υγείας)
  • Σοφία Βούλτεψη (Τομέας Κοινωνικής Αλληλεγγύης)
  • Κώστας Γκιουλέκας (Τομέας Πολιτισμού)
  • Μάξιμος Χαρακόπουλος (Τομέας Παιδείας και Θρησκευμάτων)
  • Μαρία Αντωνίου (Τομέας Έρευνας και Καινοτομίας)
  • Άννα Καραμανλή (Τομέας Αθλητισμού)