Η απονομή των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου είναι πια γεγονός, καθώς αναμένεται να πραγματοποιηθεί στις 21 Μαρτίου. Οι υποψηφιότητες είναι πολλές και φυσικά τα φαβορί ξεχωρίζουν.

Έντεκα υποψηφιότητες έχει δηλώσει η ταινία «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου η οποία βρίσκεται  στην κορυφαία θέση των υποψήφιων ταινιών για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Δεύτερο στη λίστα ποζάρει το «Νήμα» του Αλέξανδρου Βούλγαρη, το οποίο δεν έχει προς το παρόν διανεμηθεί στις αίθουσες μετά την προβολή του στο περσινό φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.

Πολύ καλά επίσης φέρεται να πηγαίνει η ταινία «Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη ,καθώς έχει υποβάλει οκτώ υποψηφιότητες, ενώ το «Park της Σοφίας Εξάρχου ισοφαρίζει με το «America Square» του Γιάννη Σακαρίδη διεκδικώντας έξι βραβεία.

Αναλυτικά οι  υποψηφιότητες:

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Φένια Κοσοβίτσα.
  •  Από την ταινία «Νήμα» η Ελένη Μπερντέ.
  •  Από την ταινία «Νοτιάς» ο Τάσος Μπουλμέτης.
  • Από την ταινία «America Square» οι Βένια Βέργου, Νίκος Φράγκος, Γιώργος Λεμός και Γιάννης Σακαρίδης.
  • Από την ταινία «Suntan» οι Φαίδρα Βόκαλη και Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ):

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «90 Χρόνια ΠΑΟΚ: Νοσταλγώντας το Μέλλον» οι Μαρία Δανέζη, Δημήτρης Παπανδρέου, Ιβάν Σαββίδης και Νίκος Τριανταφύλλιδης.
  • Από την ταινία «Σιωπηλός Μάρτυρας» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
  • Από την ταινία «Η Τελευταία Παραλία» οι Nicoletta Romeo, Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Guillaume de Seille και Davide Del Degan.

Βραβείο Σκηνοθεσίας:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Νήμα» ο The Boy.
  • Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
  • Από την ταινία «Suntan» ο Αργύρης Παπαδημητρόπουλος.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη:

Υποψήφιοι:

  •  Από την ταινία «Αγόρι στη Γέφυρα» ο Πέτρος Χαραλάμπους.
  • Από την ταινία «Όντως Φιλιούνται;» ο Γιάννης Κορρές.
  • Από την ταινία «Park» η Σοφία Εξάρχου.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «America Square» ο Βασίλης Κουκαλάνι.
  • Από την ταινία «Park» ο Δημήτρης Κίτσος.
  • Από την ταινία «Suntan» ο Μάκης Παπαδημητρίου.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Νήμα» η Σοφία Κόκκαλη.
  • Από την ταινία «Νοτιάς» η Μαρία Καλλιμάνη.
  • Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» η Δάφνη Πατακιά.

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Νοτιάς» ο Θέμης Πάνου.
  • Από την ταινία «Park» οι Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζεγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μονστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ.
  • Από την ταινία «Suntan» ο Γιάννης Τσορτέκης.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου:

Υποψήφιοι (τέσσερις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

  • Από την ταινία «Έτερος Εγώ» η Ιωάννα Κολλιοπούλου.
  • Από την ταινία «Πέντρο Νούλα» η Αθηνά Παππά.
  • Από την ταινία «America Square» η Θέμις Μπαζάκα.
  • Από την ταινία «Suntan» η Έλλη Τρίγγου.

Βραβείο Σεναρίου:

Υποψήφιοι:

  •  Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου.
  • Από την ταινία «America Square» οι Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαρίδης.
  • Από την ταινία «Suntan» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής:

Υποψήφιοι (τέσσερις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

  • Από την ταινία «Νήμα» οι Felizol και The Boy.
  • Από την ταινία «Το Ξύπνημα της Άνοιξης» ο Drog_A_Tek.
  • Από την ταινία «Park» ο Αλέξανδρος Βούλγαρης.
  •  Από την ταινία «Suntan» ο Felizol.

Βραβείο Φωτογραφίας:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Νήμα» ο Σίμος Σαρκετζής.
  • Από την ταινία «Park» η Monica Lenczewska.
  • Από την ταινία «Suntan» ο Χρήστος Καραμάνης.

Βραβείο Μοντάζ:

Υποψήφιοι:

  •  Από την ταινία «Νήμα» ο Πάνος Βουτσαράς.
  • Από την ταινία «America Square» ο Γιάννης Σακαρίδης.
  • Από την ταινία «Suntan» ο Ναπολέων Στρατογιαννάκης.

Βραβείο Σκηνογραφίας:

Υποψήφιοι:

  •  Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Ηλίας Λεδάκης.
  • Από την ταινία «Νήμα» οι The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης.
  • Από την ταινία «Νοτιάς» ο Σπύρος Λάσκαρης.

Βραβείο Ενδυματολογίας:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Νήμα» η Άλκηστη Μάμαλη.
  • Από την ταινία «Νοτιάς» η Εύα Νάθενα.
  • Από την ταινία «Η Ρόζα της Σμύρνης» η Γιούλα Ζωιοπούλου.

Βραβείο Ήχου:

Υποψήφιοι:

  •  Από την ταινία «Νοτιάς» οι Άρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
  • Από την ταινία «Park» οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου.
  • Από την ταινία «Suntan» οι Λεονάρδος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης.

Βραβείο Μακιγιάζ:

Υποψήφιοι (τέσσερις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας):

  •  Από την ταινία «Έτερος Εγώ» ο Γιάννης Παμούκης.
  • Από την ταινία «Νήμα» η Ιωάννα Λυγίζου.
  • Από την ταινία «Νοτιάς» η Κατερίνα Βαρθαλίτου.
  •  Από την ταινία «Suntan» η Εύη Ζαφειροπούλου.

Βραβείο Ειδικών Εφέ:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Έτερος Εγώ» οι Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος και Αντώνης Κοτζιάς.
  • Από την ταινία «Νήμα» οι Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος.
  • Από την ταινία «Νοτιάς» ο Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος.

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Animation):

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Αίνιγμα» οι Αντώνης Ντούσιας και Άρης Φατούρος.
  • Από την ταινία «Εθνοφοβία» ο Γιάννης Ζιόνγκας.
  • Από την ταινία «Aurelia» οι Κρέωνας Κρυωνάς και Χρήστος Μπουραντάς.

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους:

Υποψήφιοι:

  • Από την ταινία «Αλεπού» η Ζακλίν Λέντζου.
  • Από την ταινία «Κύβος» ο Αλέξανδρος Σκούρας.
  • Από την ταινία «Νηπενθές» ο Γιάννης Συμβώνης.
  • Από την ταινία «Η Χέλγκα στο Λουντ» η Θέλγια Πετράκη.
  • Από την ταινία «Limbo» η Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη.