Οι υποψηφιότητες των Oscars 2021 ανακοινώθηκαν και η ελληνική συμμετοχή δε θα μπορούσε να λείπει. Τι ανακοίνωσε η Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου και ποιες ταινίες βρίσκονται ψηλά στη λίστα;

Τα 93α ετήσια Βραβεία Ακαδημίας θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 25 Απριλίου, δηλαδή τα ξημερώματα της Δευτέρας σε ώρα Ελλάδας κι ανυπομονούμε να μάθουμε τους νικητές. Στη λίστα βλέπουμε ονόματα που “σάρωσαν” στα φετινά Golden Globes, όμως θα πάρουν και το πολυπόθητο χρυσό αγαλματίδιο;

Τις υποψηφιότητες ανακοίνωσαν το ζεύγος Priyanka και Nick Jonas μέσα από μια λιτή τελετή σε live streaming. Η ταινία «Mank» έχει συγκεντρώσει τις περισσότερες υποψηφιότητες και είναι στην ίδια κατηγορία για το βραβείο καλύτερης ταινίας με τις «The Father», «Judas and the Black Messiah», «Minari», «Nomadland», «Promising Young Woman», «Sound of Metal» και «The Trial of the Chicago 7».

Μεταξύ των υποψηφιοτήτων για το χρυσό αγαλματίδιο υπάρχουν και δύο ελληνικές συμμετοχές. Ποιοι Έλληνες διεκδικούν Oscar; Ο Φαίδων Παπαμιχαήλ είναι υποψήφιος για τη διεύθυνση φωτογραφίας της «Δίκης των 7 του Σικάγου» ή αλλιώς του «The Trial of the Chicago 7». Πρόκειται για έναν διακεκριμένο διευθυντή φωτογραφίας, ενώ αυτή είναι η δεύτερη υποψηφιότητά του στα Oscars ύστερα από τη «Nebraska» που ήταν υποψήφιος για Oscar Καλύτερης Φωτογραφίας το 2014.

Υποψήφιος είναι και ο Γιώργος Λαμπρινός για το μοντάζ του «The Father». Να τονίσουμε πως ο Γιώργος Λαμπρινός έχει αποσπάσει περισσότερες από 10 υποψηφιότητες για το μοντάζ της συγκεκριμένης ταινίας αλλά και νίκες, μεταξύ αυτών, στα βραβεία της Ένωσης Κριτικών του Λος Άντζελες και στα British Independent Film Awards.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες των Oscars 2021

Καλύτερη Ταινία

  • The Father 
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Καλύτερης Σκηνοθεσίας

  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • David Fincher, Mank
  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Chloé Zhao, Nomadland
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman

Α’ Ανδρικού ρόλου

  • Riz Ahmed (Sound of Metal
  • Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins (The Father)
  • Gary Oldman (Mank)
  • Steven Yeun (Minari)

Α’ Γυναικείου Ρόλου

  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Frances McDormand, Nomadland
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Father
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • The White Tiger

Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Β’ Ανδρικού Ρόλου

  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr., One Night in Miami
  • Paul Raci, Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Β’ Γυναικείου Ρόλου

  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • Amanda Seyfried, Mank
  • Yuh-Jung Youn, Minari

Καλύτερο Τραγούδι

  • “Fight for You”, Judas and the Black Messiah
  • “Hear My Voice,” The Trial of the Chicago 7
  • “Husavik,” Eurovision Song Contest: The Story of the Fire Saga
  • “Io Si (Seen),” The Life Ahead
  • “Speak Now,” One Night in Miami

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

  • Onward
  • Over The Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Καλύτερο Soundtrack

  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Soul

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

  • Another Round (Δανία)
  • Better Days (Κίνα)
  • Collective (Ρουμανία)
  • The Man Who Sold His Skin (Τυνησία)
  • Quo Vadis, Aida (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Καλύτερη Φωτογραφία

  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • News of the World
  • Nomadland
  • The Trial of the Chicago 7

Καλύτερη Καλλιτεχνική Διεύθυνση

  • Emma
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio

Καλύτερου Ήχου

  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul
  • Sound of Metal

Καλύτερου Μακιγιάζ

  • “Emma”
  • “Hillbilly Elegy”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “Mank”
  • “Pinocchio”

Καλύτερη ταινία μικρού μήκους

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers
  • White Eye

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους

  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Yes People

Καλύτερα Ειδικά Εφέ

  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet

Καλύτερο Μοντάζ

  • The Father (Γιώργος Λαμπρινός)
  • Nomadland (Chloe Zhao)
  • Promising Young Woman (Frederick Thoraval)
  • Sound of Metal (Darius Marder)
  • The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten)

Καλλιτεχνική Διεύθυνση

  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • News of the World
  • Tenet

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους

  • Colette
  • A Concerto is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ 

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher
  • Time

Διάβασε πρώτος όλα τα θέματα του iPop.gr στο Google News