Οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού μετά την ιστορική πρόκριση

LIKE US ON FACEBOOK

Τη Δευτέρα ο Ολυμπιακός θα ξέρει τους αντιπάλους στη συνέχεια του ευρωπαϊκού του ταξιδιού, μετά την ιστορική του πρόκριση στους «32» του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που προχωρά στην Ευρώπη, όμως, ποιοι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού μετά την ιστορική πρόκριση;

Οι πιθανοί αντίπαλοι είναι: Βιγιαρεάλ, Σεβίλλη, Σάλτσμπουργκ, Ζενίτ, Ντινάμο Ζάγκρεμπ, Ντινάμο Κιέβου, Αϊντραχτ, Τσέλσι, Γκενκ, Λεβερκούζεν, Άρσεναλ, Νάπολι, Βαλένθια, Ίντερ, Μπενφίκα.

Οι Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Γκενκ είναι οι πιο «βατοί» αντίπαλοι, ενώ φυσικά όλοι θέλουν να αποφευχθούν οι Τσέλσι-Άρσεναλ, όπως και οι Σεβίλλη, Νάπολι.

Σημειώνεται πως εάν η τύχη αποφασίσει πως αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι η Μπενφίκα, τότε οι Πορτογάλοι θα έχουν παίξει την ίδια σεζόν κόντρα σε τρεις ελληνικές ομάδες.

Τι έγινε στο ματς της Πέμπτης

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τη Μίλαν στο Καραϊσκάκη και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «32» του Europa League, καθώς στην ισοβαθμία (και στο σκορ του πρώτου αγώνα) ήταν καλύτερος στη διαφορά τερμάτων.

Στο β’ ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 1-0 με τον Σισέ στο 59΄ενώ στο 70΄γράφτηκε το 2-0.

Η Μίλαν στο αμέσως επόμενο λεπτό μείωσε με τον Ζαπάτα σε 1-2 και έδειξε να ξαναπαίρνει την κατάσταση στα χέρια της.

Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες από πλευράς του Ολυμπιακού, τελικά ο διαιτητής Μπαστιέν σφύριξε πέναλτι σε ανατροπή του Τοροσίδη από τον Αμπάτε και ο Φορτούνης «έγραψε» το 3-1.