Με… περίπατο το σήκωσε η Τσέλσι! Κατέκτησε το Europa League! (Video)

LIKE US ON FACEBOOK

Στην Τσέλσι το Europa League με σχετική ευκολία μπορούμε να πούμε, αφού νίκησε με 4-1 την Άρσεναλ! Δες το video με όλα τα γκολ!

Έκανε τα “μαγικά” της η Τσέλσι στο Europa League και έπιασαν! Οι “μπλε” ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί στο Μπακού και αυτό το απέδειξαν κάθε στιγμή και κάθε λεπτό του αγώνα, όπως και συνολικά με το τελικό σκορ, 4-1. Ναι, 4-1!

Η Τσέλσι φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ μόνο στο πρώτο ημίχρονο άφησε την Άρσεναλ να την απειλήσει, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο με συγκέντρωση πήραν το παιχνίδι στα χέρια τους. Μόλις πέρασαν τα  4 πρώτα λεπτά μπήκε το γκολ με κεφαλιά από τον Ολιβιέ Ζιρού. Αυτό το γκολ ήταν ό,τι έπρεπε για να πάρουν τα πάνω τους οι μπλε.

Στο 60′ και το 65′ σημειώθηκαν ακόμη δύο γκολ, το ένα από τον Πέδρο και το άλλο από πέναλτι του Αζάρ. Τότε η Άρσεναλ κατάφερε να πετύχει τα δίχτυα και να μειώσει το σκορ αλλά το παιχνίδι είχε κριθεί και η Άρσεναλ δεν είχε ελπίδες.

Αναλυτικά:

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον Παλμιέρι, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (76′ Μπάρκλεϊ), Πέδρο (71′ Ουίλιαν), Ζιρού, Αζάρ (89′ Τζαπακόστα).

ΑΡΣΕΝΑΛ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ (66′ Γκεντουζί), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα (66′ Ιγουόμπι), Τζάκα, Κολάσινατς, Εζίλ (78′ Γουίλοκ), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ.

Γκολ: 49′ Ζιρού, 60′ Πέδρο, 65′ πεν., 72′ Αζάρ / 69′ Ιγουόμπι

Κι αν δεν είδες τον αγώνα… ή θέλεις μια μικρή επανάληψη/περίληψη, πάτα το play!