Γαλλία- Κροατία οι δύο αντίπαλοι του τελικού του Μουντιάλ

LIKE US ON FACEBOOK

Πολύ ενδιαφέρον θα έχει ο μεγάλος τελικός του Μουντιάλ 2018 το Σάββατο αφού οι δύο ομάδες που κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης στη Ρωσία είχαν μια εξαιρετική πορεία.

Γαλλία- Κροατία οι δύο αντίπαλοι του τελικού του Μουντιάλ, αφού οι Κροάτες έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν με 2-1 την Αγγλία, παρά το ότι τα «Τρία Λιοντάρια» άνοιξαν πρώτα το σκορ από πολύ νωρίς.

Το τελικό σκορ κρίθηκε στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε βρίσκοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Η Αγγλία άνοιξε το σκορ από πολύ νωρίς ενώ έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς απ’ το πρώτο μέρος του αγώνα.

Τα «Τρία Λιοντάρια» έβαλαν γκολ στο 5ο λεπτό του αγώνα με φάουλ του Τρίπιερ, ο οποίος ανέβασε το ηθικό των συμπαικτών του, με αποτέλεσμα η Αγγλία να έχει τον έλεγχο του αγώνα σ΄όλο το πρώτο μέρος.

Όμως, απ’ το δεύτερο ημίχρονο και μετά οι Άγγλοι «εξαφανίστηκαν» απ’ το γήπεδο, αφήνοντας έτσι το περιθώριο στους Κροάτες, οι οποίοι σήκωσαν ανάστημα, να φτάσουν στην ισοφάριση και τελικά να κερδίσουν, πηγαίνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Κροατία ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στο γήπεδο στον υπόλοιπο αγώνα. Οι παίκτες άρχισαν να πιέζουν και τελικά στο 68′, από σέντρα στην περιοχή, ο Πέρισιτς πρόλαβε τον Γουόκερ και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και τελικά ο δεύτερος ημιτελικός του Μουντιάλ κρίθηκε στο 109′ με το γκολ του Μάντζουκιτς.

Η Κροατία θα παίξει στον τελικό της Κυριακής (15/07), όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο έχοντας ως αντίπαλό της τη Γαλλία, ενώ η Αγγλία θα παίξει στον «μικρό τελικό» του Σαββάτου απέναντι στο Βέλγιο.