Το Φεστιβάλ Αθηνών – Επιδαύρου επιστρέφει κι αυτό το καλοκαίρι με πλούσιο και ανανεωμένο πρόγραμμα που κανείς δεν πρέπει να χάσει! Με 70 περίπου παραγωγές η ημερομηνία έναρξής του είναι στις 7 Ιουνίου και εδώ βρίσκονται όλες οι λεπτομέρειες που πρέπει να ξέρεις!

Σε συνέντευξη τύπου στην Πειραιώς 260 στις 28/3, παρουσιάστηκε το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου για το καλοκαίρι του 2022.

Η Κατερίνα Ευαγγελάτου, καλλιτεχνική διευθύντρια του Φεστιβάλ, αναφέρθηκε στις επιπτώσεις της πανδημίας στον πολιτισμό και την κοινωνία, αλλά και στην ανθρωπιστική κρίση που συνοδεύει τον πόλεμο στην Ουκρανία.

Μεταξύ άλλων ανέφερε: «Τα τελευταία δυο χρόνια με την πανδημία ζούμε μια νέα πραγματικότητα γεμάτη δοκιμασίες για όλη την ανθρωπότητα, και τώρα ήρθε να προστεθεί μια νέα, αυτή της βαρβαρότητας ενός βάναυσου πολέμου που μαίνεται δίπλα μας, ο οποίος δημιουργεί φόβο για το μέλλον της Ευρώπης και όλου του κόσμου».

Επιπλέον, ανέφερε πως παρά τις δύσκολες συνθήκες κάποιες ελληνικές παραγωγές ταξίδεψαν ή θα ταξιδέψουν στο εξωτερικό, όπως το «(Somewhere)beyond the cherry trees» του Προδρόμου Τσινικόρη, η «Δημοκρατία του μπακλαβά» του Ανέστη Αζά, η περσινή παράσταση της Λενιώς Κακλέα και άλλες.

Όπως τόνισε και η ίδια πρόκειται για ένα Φεστιβάλ που θα καλύπτει τα ενδιαφέροντα όσων λατρεύουν την τέχνη, οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δεις το πρόγραμμα και να επιλέξεις ποια ημέρα θες να παρακολουθήσεις!

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών – Επιδαύρου 2022

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

ΚΥΚΛΟΣ ΑΝΤΙΓΟΝΗ/ Antigonisms, σειρά συζητήσεων με επιμέλεια Διονύση Καψάλη

7 Ιουνίου – 12 Ιουλίου / 18:00-20:00 (7.6 «Φύλο και Αντίσταση», 22.6 «Ερμηνείες και Ερμηνεύτριες», 30.6 «Νόμος και Δίκαιο», 12.7 «Ποιήσεις και Μεταποιήσεις»)

ΔΙΗΜΕΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ – PRE-FESTIVAL/ ADD 2022

27 & 28 Μαΐου

ΘΕΑΤΡΟ/ ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΟΥΒΑΡΔΑΣ/ Η άλλη πλευρά της καταιγίδας

1 – 7 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ/ BEAVER DAM COMPANY – EDOUARD HUE/ All I need

1 & 2 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ/ ΕΡΜΙΡΑ ΓΚΟΡΟ/ THIRST

3 – 5 Ιουνίου

ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΟΥΣΟΥΡΓΩΝ/ Reactivate music

6 & 7 Ιουνίου

ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ELECTRONICA/ Μίνι φεστιβάλ ηλεκτρονικής και πειραματικής μουσικής

Συνεργασία του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου με το Goethe-Institut Athen και το CTM festival

10 Ιουνίου

ΟΠΕΡΑ – ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ/ NATURE THEATER OF OKLAHOMA/ Burt Turrido: an οpera

15 & 16 Ιουνίου

ΘΕΑΤΡΟ/ COMÉDIE-FRANÇAISE – IVO VAN HOVE/ Le Tartuffe ou l’Hypocrite του Μολιέρου

16 – 18 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ/ ΙΩΑΝΝΑ ΠΟΡΤΟΛΟΥ/ Amazing

15 – 18 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ/ MARTIN ZIMMERMANN/ Danse macabre

21 & 22 Ιουνίου

ΘΕΑΤΡΟ/ TEATRO LA RE-SENTIDA – MARCO LAYERA/ Oasis de la impunidad [Όαση ατιμωρησίας]

22 & 23 Ιουνίου

ΘΕΑΤΡΟ/ ΕΛΕΑΝΑ ΤΣΙΧΛΗ/ Οι 7 τρελοί, βασισμένο στο μυθιστόρημα του Ρομπέρτο Αρλτ

24 – 26 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ/ BODHI PROJECT – PATRICIA APERGI/ Newtopia

25 & 26 Ιουνίου

ΘΕΑΤΡΟ/ CHRISTIANE JATAHY/ Dusk / Λυκόφως, βασισμένο στην ταινία Dogville του Λαρς φον Τρίερ

27 & 28 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ/ ATHENS EPIDAURUS FESTIVAL URBAN DANCE CONTEST/ Hip hop battle & All style battle

28 & 29 Ιουνίου

ΧΟΡΟΣ-ΠΕΡΦΟΡΜΑΝΣ/ MARLENE MONTEIRO FREITAS/ Mal – Embriaguez divina [Κακό – Θεϊκή μέθη]

30 Ιουνίου & 1 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ/ ΓΙΟΥΛΑ ΜΠΟΥΝΤΑΛΗ/ Άνοιξη

2 – 4 Ιουλίου

ANTIGONISMS Κύκλος Αντιγόνη – ΘΕΑΤΡΟ/ AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΡΑΠΤΟΤΑΣΙΟΣ/ Αντιγόνη του Σοφοκλή

5 – 7 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ/ CAROLINE GUIELA NGUYEN/ FRATERNITÉ, Conte fantastique [ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ, φανταστική ιστορία]

6 & 7 Ιουλίου

ΧΟΡΟΣ/ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΝΔΡΕΟΥ/ Mοurn baby mοurn

8 & 9 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ/ PHILIPPE QUESNE/ Farm fatale

10 & 11 Ιουλίου

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ/ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ/ Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει

12 Ιουλίου

ΜΟΥΣΙΚΗ/ Sonic convergence

13 Ιουλίου

ΧΟΡΟΣ/ ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΝΙΑΔΑΚΗΣ/ ΑΞΟΝΕΣ / AXES

14– 16 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ/ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΛΗΣ/ Ο σκύλος, η νύχτα και το μαχαίρι του Μάριους Φον Μάγενμπουργκ

18 – 21 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ/ ΓΙΩΤΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ – BLINDSPOT THEATRE GROUP/ Youthquake 

19 – 21 Ιουλίου

ΧΟΡΟΣ/ LIA RODRIGUES / Fúria [Μανία]

20 & 21 Ιουλίου

ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ/ Jazz στην Πλατεία

(30 Ιουνίου, 1 & 2 Ιουλίου / Αλεξάνδρα Σιετή Quartet, 5 – 7 Ιουλίου / Μάνος Θεοδοσάκης Quartet, 10, 11 & 13 Ιουλίου / Alexandros Affolter Quartet, 14 – 16 Ιουλίου / Melina Paxinos Quartet, 18 – 20 Ιουλίου / Δημήτρης Σεβδαλής Quartet)

ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ/ DIMITRIS TSAKAS QUINTET – Συμμετέχει η BRENDA NAVARRETE

21 Ιουλίου

ΗΜΕΡΙΔΑ/ Φεστιβάλ Επιδαύρου: παρελθόν και μέλλον

17 Ιουνίου

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

ΟΠΕΡΑ/ ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ/ Ριγολέττος

2, 5, 8, 11 Ιουνίου                                                                                                                          

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ/ MONTEVERDI CHOIR – ENGLISH BAROQUE SOLOISTS – JOHN ELIOT GARDINER/ Έργα Μπαχ, Συτς, Σάιν

14 Ιουνίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ/ Έξω από το κάδρο

16 Ιουνίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ/ Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω. Αφιέρωμα στον Απόστολο Καλδάρα με την Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

18 Ιουνίου

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ/ ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΕΡΤ – ΜΙΧΑΛΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ – GUY BRAUNSTEIN/ Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής/ Έργα Ντβόρζακ, Μπραμς

21 Ιουνίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ/ JAN GARBAREK GROUP με τη συμμετοχή του TRILOK GURTU

22 Ιουνίου

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ/ ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΖΩΗ ΤΣΟΚΑΝΟΥ – DANIEL LOZAKOVICH/ Έργα Μπετόβεν, Ρίμσκι-Κόρσακοφ

24 Ιουνίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ PATTI SMITH

25 Ιουνίου

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ/ FILARMONICA DELLA SCALA – MYUNG-WHUN CHUNG/ Έργα Ροσσίνι, Μπετόβεν, Ντβόρζακ

26 Ιουνίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ IBRAHIM MAALOUF

28 Ιουνίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ MAX RICHTER

29 Ιουνίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ΤΖΑΖ/ DIANA KRALL

30 Ιουνίου

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ/ ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ – LIONEL BRINGUIER – MISCHA MAISKY/ Έργα Ευαγγελάτου, Ντβόρζακ, Ραχμάνινοφ

2 Ιουλίου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ/ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ

4 Ιουλίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ELECTRONICA/ AUTECHRE

5 Ιουλίου

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΑΒΑΚΟΣ/ Κοντσέρτα για βιολί του Μπαχ

6 Ιουλίου                                                                                  

ΝΙΚΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ – 40 ΧΡΟΝΙΑ/ Εφ’ όλης της ύλης

8 Ιουλίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ LAURIE ANDERSON

10 Ιουλίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ ROSS DALY/ 40 χρόνια «Λαβύρινθος»

11 Ιουλίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ELECTRONICA/ JEFF MILLS/ Tomorrow comes the harvest

12 Ιουλίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ/ GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR

15 Ιουλίου

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΚΥΚΛΟΣ ELECTRONICA/  MODERAT

16 Ιουλίου

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ – ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΡΧΗΣΤΡΕΣ/ ΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΑΘΗΝΩΝ – ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ – ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ/ Το χαμόγελο της Τζοκόντας – Όρνιθες

18 Ιουλίου

ΟΠΕΡΑ/ ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ – PHILIPPE AUGUIN – HUGO DE ANA/ Τόσκα

28 – 31 Ιουλίου

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Ώρα έναρξης παραστάσεων 21:00. Όλες οι παραστάσεις με ελληνικούς και αγγλικούς υπέρτιτλους.

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ SCHAUSPIELHAUS BOCHUM – JOHAN SIMONS/ Άλκηστη του Ευριπίδη

1 & 2 Ιουλίου

ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΒΡΙΑΝΟΣ/ Μήδεια του Μποστ

8 & 9 Ιουλίου

ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΝΤΖΑΣ/ Πέρσες του Αισχύλου

15 & 16 Ιουλίου, Επίδαυρος // 30 & 31 Ιουλίου, Ελευσίνα

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΓΩΓΗ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ RESIDENZTHEATER – ULRICH RASCHE/ Αγαμέμνων του Αισχύλου

22 & 23 Ιουλίου

ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΑΡΓΥΡΗΣ ΞΑΦΗΣ/ Αίας του Σοφοκλή

29 & 30 Ιουλίου

ANTIGONISMS Κύκλος Αντιγόνη – ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ Cezaris GrauŽinis/ Αντιγόνη του Σοφοκλή

5 & 6 Αυγούστου

ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ/ Ελένη του Ευριπίδη

12 & 13 Αυγούστου

ΠΡΕΜΙΕΡΑ/ ΘΕΜΗΣ ΜΟΥΜΟΥΛΙΔΗΣ/ Ιφιγένεια εν Αυλίδι του Ευριπίδη

19 & 20 Αυγούστου                                                                       

*Δημιουργική απασχόληση για παιδιά 5 – 12 ετών στο Αρχαίο Θέατρο Επιδαύρου, 1 Ιουλίου – 20 Αυγούστου, κάθε Παρασκευή και Σάββατο κατά τη διάρκεια των παραστάσεων.

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Ώρα έναρξης παραστάσεων 21:30

ANTIGONISMS Κύκλος Αντιγόνη – STUDIO RESIDENCY ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΔΑΥΡΟ/ Πάροδος

7 – 28 Ιουνίου

ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΤΑΚΙΜ/ Περιπλανώμενο / Με την Ελένη Βιτάλη, τον Κώστα Τριανταφυλλίδη και τη Σοφία Παπάζογλου

2 Ιουλίου

ΜΟΥΣΙΚΗ/ ΝΙΚΟΣ ΚΥΠΟΥΡΓΟΣ/ Τα Κυπο-Θεατρικά

9 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ – ΚΥΚΛΟΣ CONTEMPORARY ANCIENTS/ ΕΦΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ/ Ρίζες από βαμβάκι/ της Κάλλιας Παπαδάκη, εμπνευσμένο από τον Αίαντα του Σοφοκλή

15 & 16 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ/ ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΥΡΟΓΕΩΡΓΙΟΥ/ Επιτρέποντες του Μενάνδρου

22 & 23 Ιουλίου

ΧΟΡΟΣ/ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗΣ – OSMOSIS/ ΤΟΥΡΝΕ

29 & 30 Ιουλίου

ΘΕΑΤΡΟ – ΚΥΚΛΟΣ CONTEMPORARY ANCIENTS/ ΣΥΛΛΑΣ ΤΖΟΥΜΕΡΚΑΣ/ Φάκελος Βάνκαου/ του Ηλία Μαγκλίνη, εμπνευσμένο από την Άλκηστη του Ευριπίδη

5 & 6 Αυγούστου

ΘΕΑΤΡΟ – ΕΚΔΟΣΗ – ΚΥΚΛΟΣ CONTEMPORARY ANCIENTS/ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ/ Γίνεται δέντρο το πουλί;/ του Χρήστου Χωμενίδη, εμπνευσμένο από τον Ίωνα του Ευριπίδη.

Για περισσότερες πληροφορίες κάνε κλικ εδώ.

Διάβασε πρώτος όλα τα θέματα του iPop.gr στο Google News